Mūsų pranešimai

"PREMJERA!" - PLAKATŲ PARODA "SKALVIJOS" KINO CENTRE

2015/11/30

Ką šiam mūsų laikui, kuriame tvyro toks vaizdų perviršis, apskritai reiškia plakatas? Aušros Bagočiūnaitės Paukštienės Vilniaus teatro „Lėlė“ spektakliams bei Marionečių teatro festivaliui kurti plakatai darniai įsiaudžia į senąją plakato meno tradiciją, kai technologinės galimybės buvo menkesnės, tačiau jų stygius apsaugojo nuo šiuolaikiniam komerciniam plakatui dažnu atveju būdingo vaizdinio skurdumo, turinio stokos. A. Bagočiūnaitės Paukštienės plakatai yra pastebėti ir įvertinti: 2006 m. už plakatus spektakliui „Baltos pasakos“ ir Marionečių teatro festivaliui, skirtam Stasio Ušinsko 100-mečiui, jai buvo skirta 1-oji vieta Tarptautiniame plakato konkurse (organizatoriai: Lietuvos dailininkų sąjunga ir Lietuvos nacionalinis dramos teatras); net 4 jos plakatų reprodukcijos publikuotos Juozo Galkaus knygoje „Lietuvos plakato istorija“ (Vilniaus dailės akademijos leidykla, 2015). 

„Dailininkė, kurianti įvairios stilistikos spektaklių scenografiją, atrodo, ir piešdama plakatus naudojosi spektaklio teikiama medžiaga, todėl jos plakatai labai skirtingi, pradedant ekspresyviu piešiniu lakšte „Vilkas baisininkas“, fotomontažu „Baltos pasakos“ ir baigiant racionalia istorinės medžiagos teikiama kompozicija „Marionečių teatro festivalis“ [...]“ – savo knygoje apie A. Bagočiūnaitės Paukštienės plakatus rašo grafikas, plakatistas, tyrinėtojas J. Galkus. („Lietuvos plakato istorija“, 299 psl.)

Šioje parodoje išvysite visus ištraukoje minimus plakatus ir ne tik. Pati dailininkė teigia, kad kurdama plakatą specialiai nesistengia pritraukti publikos dėmesio ar sukelti būsimo spektaklio lūkestį; svarbiausia jai užčiuopti, kartais gal net nutolstant nuo spektaklio scenogafinės estetikos, tą esmės krislą, kvintesenciją, vieną vienintelį vaizdą, kuris kaip tikslus žodis nubrėžtų spektaklio liniją. Ypač tinkama erdvė eksponuoti šiuos plakatus yra Skalvijos kino centras, mat čia sukurti plakatai, skirti jų rengiamiems festivaliams ar kino filmų peržiūroms, paprastai taip pat išsiskiria meniškumu ir plakato meno puoselėjimu.

„Premjera!“ yra viena iš keturių jubiliejų švenčiančios menininkės kūrybai pristatyti skirtų parodų. Jurgio ir Marijos Šlapelių namuose-muziejuje lapkričio 6-22 d. veikia A. Bagočiūnaitės-Paukštienės teatrinių objektų paroda „Baisiai gražu“; Vilniaus vaikų ir jaunimo meno galerijoje „Vėjas“ (Vilniaus mokytojų namai) lapkričio 5 d. – gruodžio 5 d. eksponuojamoje parodoje „Paišiniai“ pristatomi jos scenografijos eskizai; o Vilniaus teatre „Lėlė“, kuriame dailininkė produktyviai dirba jau trečią dešimtmetį, surengtoje parodoje „Šalia“ lapkričio 10-30 d. galima apžiūrėti jos tapybos bei grafinio dizaino darbus. 

Aušra Bagočiūnaitė Paukštienė

1978 m. baigė meninio apipavidalinimo specialybę Stepo Žuko taikomosios dailės technikume. 1978-1984 m. Vilniaus dailės akademijoje studijavo scenografiją. Nors pati dailininkė teigia nesanti nei scenografė, nei režisierė, nei tapytoja, nei grafikos dizainerė, jos kūrybos amplitudė išties plati, apimanti visas išvardintas sritis ir dar daugiau. Ji sukūrė scenografiją daugiau nei 20 spektaklių, du iš jų režisavo pati („Pasvydo“, „Baisiai graži pasaka“); taip pat yra ne vieno LTV videospektaklio dailininkė, plakatų, leidinių dizaino, iliustracijų autorė. Menininkė buvo įvertinta tarptautiniame teatro plakato konkurse, Auksiniu scenos kryžiumi už spektaklį „Daktaras Dolitlis“;  jos iliustruotą N. Indriūnaitės knygą „Baltos pasakos“ Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius pripažino meniškiausia metų knyga.

Agnė Pulokaitė