Mūsų pranešimai

PARODA "PAIŠINIAI" GALERIJOJE "VĖJAS"

2015/11/23

Scenografo, kaip ir dailininko, eskizai priklauso tai „užkulisinei“ sferai – paprastai jie lieka paslėpti nuo pašalinių akių, sutramdyti aplankuose kaupia dulkes studijos pakampiuose. Tačiau eskizas, nelyg romano rankraštis, atskleidžia tą neįkainojamą tapsmo istoriją, tai jame kaip juodraštyje matyti abejonių labirintai, polėkio ir nusivylimo štrichai. Juk eskizas – tarsi tarpinė stotelė tarp minties užuomazgos ir galutinio rezultato. O tarpinėse stotelėse dažnai įvyksta labai įdomūs atradimai, susitikimai su savimi.

Šioje parodoje pristatomi eskizai spektakliams, kuriuos skiria pakankamai ilgas laiko tarpas. Čia išvysite scenovaizdžius 1984 m. vaidinimui „Žvėrių karnavalas“ ir dar tik šio sezono pabaigoje pasirodysiančiam monospektakliui pagal Juozo Erlicko kūrybą „Tiesiog žmogus“. Ir nors pirminė mintis buvo šioje galerijoje eksponuoti išimtinai eskizus, bepaišant būsimos parodos juodraščius juose natūraliai atsirado vietos spektaklių nuotraukoms, objektams, tapybai. Teatras yra kolektyvinis menas, tad ir spektaklio dailininko sumanymai labai dažnai kinta ilgų repeticijų metu, patekę akistaton su režisieriumi, aktoriais, net cechais (teatre taip vadinama vieta, kur gaminamos dekoracijos), o galutinis scenovaizdis kartais kaip diena ir naktis skiriasi nuo eskize užfiksuoto savo protėvio. Turbūt todėl ir norėjosi, kad eskizai neliktų vieni, o užmegztų dialogą su spektakliais, asociacijas su tapybos darbais, vieni kitus komentuotų. Kad čia atsidūrę darbai vienas su kitu kalbėtųsi kaip už kulisų tarp repeticijų subėgę spektaklio kūrėjai.

„Paišiniai“ yra viena iš keturių jubiliejų švenčiančios menininkės kūrybai pristatyti skirtų parodų. Skalvijos kino centre lapkričio 1-15 d. veikia A. Bagočiūnaitės Paukštienės plakatų paroda „Premjera!“; Jurgio ir Marijos Šlapelių namuose-muziejuje lapkričio 6-22 d. pristatoma teatrinių objektų paroda „Baisiai gražu“, o Vilniaus teatre „Lėlė“, kuriame dailininkė produktyviai dirba jau trečią dešimtmetį, surengtoje parodoje „Šalia“ lapkričio 10-30 d. galima apžiūrėti jos tapybos bei grafinio dizaino darbus. 

Aušra Bagočiūnaitė Paukštienė

1978 m. baigė meninio apipavidalinimo specialybę Stepo Žuko taikomosios dailės technikume. 1978-1984 m. Vilniaus dailės akademijoje studijavo scenografiją. Nors pati dailininkė teigia nesanti nei scenografė, nei režisierė, nei tapytoja, nei grafikos dizainerė, jos kūrybos amplitudė išties plati, apimanti visas išvardintas sritis ir dar daugiau. Ji sukūrė scenografiją daugiau nei 20 spektaklių, du iš jų režisavo pati („Pasvydo“, „Baisiai graži pasaka“); taip pat yra ne vieno LTV videospektaklio dailininkė, plakatų, leidinių dizaino, iliustracijų autorė. Menininkė buvo įvertinta tarptautiniame teatro plakato konkurse, Auksiniu scenos kryžiumi už spektaklį „Daktaras Dolitlis“;  jos iliustruotą N. Indriūnaitės knygą „Baltos pasakos“ Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius pripažino meniškiausia metų knyga.

Agnė Pulokaitė

 

 

               

 

Nuotr. aut. A. Pulokaitė